Angielski w przedszkolu

Żyjemy w czasach, gdzie wszystko szybko się rozwija, ciągle słyszymy o nowych technologiach, wynalazkach. Świat gna do przodu a ludzie razem z nim. Większość ma skończone studia wyższe i nadal się dokształca. Najciekawsze są oczywiście przedmioty ścisłe, ale bardzo ważną rolę odgrywają języki. Każdy z nas zna przynajmniej jeden język obcy w stopniu komunikatywnym. Świat stoi dla nas otworem, możemy pojechać dokąd chcemy, zobaczyć to, co pragniemy. Dlatego uczymy się języków i chcemy, aby nasze dzieci również je opanowały. Wśród wybieranych przez rodziców króluje angielski. Dla nas nauka języka obcego rozpoczęła się w szkole podstawowej i to dopiero w klasie czwartej. Dziś mamy większe możliwości, dlatego chcemy z nich korzystać. Od najmłodszych lat zapisujemy dzieci do szkół językowych na naukę angielskiego, we wszystkich przedszkolach, prywatnych, czy państwowych naucza się języka obcego. A Wy, rodzice, jesteście z tego zadowoleni.
    Nauka języka angielskiego dzieci w wieku przedszkolnych jest jak najbardziej trafna. Wpływa ona na różne aspekty rozwoju dziecka, przede wszystkim umysłowy. Dzięki temu kształtujemy w dzieciach świadomość społeczną i kulturową, poszerzamy ich horyzonty, ćwiczymy pamięć. Wczesna nauka języka angielskiego jest dla dzieci czymś przyjemnym, naturalnym między innymi dlatego, że odbywa się w formie zabawy. Maluchy uczą się poprzez śpiew, taniec, wyliczanki, proste zwroty. Wszystko to robią bez większego wysiłku, czują się swobodnie, nieskrępowani, nie czują na sobie presji do nauki. Poza tym młodsze dzieci lepiej sobie radzą z opanowaniem nowego systemu fonologicznego (dźwiękowego). Ich aparat mowy jest wciąż elastyczny i jest większe prawdopodobieństwo, że przyswoją naturalną wymowę i intonację języka angielskiego, a to korzystnie wpłynie na umiejętność rozumienia ze słuchu.
    Wielu ekspertów twierdzi, że im wcześniej zaczniemy oswajać dziecko z obcym językiem, tym większe są szanse na to, że szybko i skutecznie opanuje ono umiejętności komunikowania się. Od najmłodszych lat dzieciak osłuchuje się z obco brzmiącym językiem, co korzystnie wpłynie na jego naukę w późniejszych etapach edukacji. Rozumienie ze słuchu, konstrukcje gramatyczne, nauka słówek nie będą sprawiały im większego problemu.
    Jednak pamiętajmy, aby nie wymagać od dziecka zbyt wiele. Najważniejsze aby słuchało angielskich piosenek, śpiewało oraz powtarzało proste słówka. Gdy codziennie będzie słyszało dane piosenki, słówka, samo z siebie zacznie je powtarzać, śpiewać. Nawet nie zauważymy kiedy, a nasze dzieci będą znały mnóstwo piosenek bądź wierszyków w języku angielskim. Także zapomnijmy o tradycyjnych sposobach. Przedszkolak na pewno nie polubi angielskiego, jeśli będziemy zmuszać go do nauki słówek na pamięć oraz ciągle przepytywać. Dzieci najwięcej nauczą się podczas zabawy, w miłej, swobodnej atmosferze przyswoją więcej. Ze względu na taką formę dzieci są pozytywnie nastawione do angielskiego, który często zostaje ich ulubionym przedmiotem. Wzmacnia to motywację wewnętrzną oraz gwarantuje lepsze wyniki w późniejszej nauce. Poza tym w telewizji i internecie mnóstwo jest bajek uczących języka angielskiego, piosenek z kolorowymi obrazkami, pełno książek, gier. Sama nauka angielskiego w przedszkolu nie wystarczy. Dlatego w miarę możliwości korzystajmy z tego, co jest w telewizji, internecie, księgarniach i udostępniajmy naszym dzieciom.
    Nauka obcych języków wpływa  korzystnie na cały rozwój dzieci. Przyswajanie go rozwija umiejętności umysłowe, poprawia zdolność uczenia się, koncentracji i zapamiętywania. Także poszerzamy horyzonty dziecka, przez co kształtujemy jego świadomość społeczną i kulturową. Jak widzimy z wczesnej nauki języka obcego płyną same korzyści, także wspomagajmy rozwój dzieci i sprawmy, aby od najmłodszych lat polubiły angielski.

Justyna Reczyk

Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności | 91613 odwiedzin